Bugun...


Op. Dr. Mustafa Behram

facebook-paylas
DOKTORLAR BALIK YAĞINI BEYİNİN GIDASI OLARAK DA TANIMLAR
Tarih: 02-12-2020 19:04:00 Güncelleme: 02-12-2020 19:04:00


Özellikle Covid 19 ile mücadelede balık yağı kullanımının olumlu etkisi vardır.
Doktorlarımızın önerdiği balık yağlarını gebelikte kullanmanın pozitif etkileri en güncel bilimsel makalelerde yerini almaktadır.
 Balık yağı sıklıkla morina balığı, ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan elde edilen, fazla miktarda omega 3 yağ asidi, D vitamini ve DHA içeriğine sahip, özellikle çocuklarda ve gebelerde olmak üzere birçok durumda gıda takviyesi olarak kullanılabilen hayvansal bir yağdır. Balık yağının kalitesini elde edildiği balık cinsi etkiler. Omega 3 yağ asitlerinin kaynağı olarak bilinen balık yağı vücutta birçok hayati öneme sahip reaksiyonları gerçekleştirilebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu besinler arasında sayılır. Maalesef ki vücutta üretilemediği için dışarıdan takviye olarak almak zorundayız. Vücutta üretilmediği gibi vücutta depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle doktorlar tarafından önerilen balık yağının özellikle çocuklar ve gebelerde düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir. Balık yağı takviyeleri genellikle sıvı, kapsül veya tablet formlarında bulunur.
 
 Balık yağlarının eksik kullanılması durumunda ciltte kuruma gibi bazı cilt rahatsızlıkları, astım, artrit, büyümede gerileme, şeker ve kanserin bazı türleri ya da öğrenme eksikliği görülebilir. İnsanların beslenmesine omega 3 yağ asitlerinin besin kaynağı olarak bilinen balık yağının dışarıdan takviye olarak vücuda alınması sonucu özellikle Covid 19 pandemi günlerinde bağışıklık sistemi, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, alerji ve sinirsel bozukluklar gibi problemleri önleme etkileri bulunduğuna dair çalışmalar vardır.
 
BALIK YAĞI FAYDALARI NELERDİR?
Doktorlar tarafından önerilen balık yağlarının içinde bulunana omega 3 yağ asitlerinden dolayı insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkisi olduğu bilimsel makalelerde açığa çıkmıştır. Bu olumlu etkileri sayacak olursak, çeşitli kalp rahatsızlıkları, kolesterol seviyelerindeki bozukluk, depresyon durumu, bazı anksiyete bozuklukları, özellikle çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çoğunlukla çevresel faktörlere bağlı olarak zayıflamış bağışıklık sistemi, farklı türdeki kanserler, diyabet rahatsızlığı, iltihaplanma durumları, eklem iltihabı, iltihabi bağırsak sendromu, AIDS, Alzheimer, gözde bulunan bazı bozukluklar, göze bağlı olan sarı nokta hastalığı, gözde oluşan kuruluk durumları ve midede karşılaşılan ülser tedavilerine yardımcı olarak kullanılması sayılabilir.
 
Bu etkilere ek olarak gebelikteki düşük riskini azalttığı ve sağlıklı bir gebelik geçirmeyi sağladığı belirtilmiştir. Sağlıklı bir gebelik geçirilmesine ek olarak doğurganlığı arttırdığı da yapılan bazı çalışmalar sonucunda görülmüştür. Cilt hastalıklarında kullanımı bulunan balık yağı sanılanın aksine ciltte akne oluşumuna neden olmaz, aksine akne ve sedef gibi rahatsızlıkların da tedavisinde takviye olarak kullanımı vardır.
 
Balık yağlarının bebeğinizin organlarının gelişiminde birçok önemli faydaları mevcuttur. Bunlar arasında; bebeğin sinir sistemi, beyin gelişimi, gözde retina tabakası oluşumunda faydaları mevcuttur.
 
“BALIK YAĞI KULLANAN VE EMZİREN ANNELERİN BEBEKLERİ DAHA ERKEN KONUŞABİLİR”
Balık yağlarının sağlıklı bir gebelik geçirmenizde ki faydaları gün geçtikçe daha anlaşılır ve net bir şekilde bilimsel makalelerde karşımıza çıkmaktadır. Gebelik sırasında balık yağı kullanılması çocuk üzerinde ilerleyen yaşlardaki olumlu etkileri de mevcuttur. Mevcut bilimsel makalelerde doktorların önerdiği balık yağını istenilen düzeyde kullanılması doğacak olan çocuklar üzerinde dikkatli odaklama ve görsel algılamanın daha iyi olduğu ve gelişimleri de önde gittiği gösterilmiştir.
 
Yapılmış bilimsel çalışmalarda gebelikte ve emzirme döneminde annenin balık yağı kullanması bebeklerin ilerleyen yaşlarında mental gelişimlerine pozitif katkısı olacağı gösterilmiştir. Yine yapılmış ayrı bir bilimsel makalede balık yağı kullanan ve emziren annelerin bebekleri daha erken konuşmuş oldukları görülmüştür. Hamilelikte balık yağı kullanımının bebek için zararsız olduğu ve göz ve el koordinasyonu gibi çocuk kognitif fonksiyonları üzerine olumlu etkisi olduğu belirtilmiştir. Yine hamileliklerinde balık yağı kullanan annelerin bebeklerinde sonraki yıllarda allerjik hastalıkları ve tip 1 diabet yani şeker hastalığı oluşma riskinin azaldığını öne sürmüşler.
 
Hamilelikte balık yağı desteğinin hamilelik sırasında preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) ve gebeliğin uyardığı hipertansiyonu azalttığı, hamilelik süresini 4- 6 gün uzattığını, erken doğumları azalttığını, bebek büyüklüğünü arttırdığı, fetal beyinin kavrama ve idrak fonksiyonlarını artırdığı ileri sürülmüştür. Hamilelik sırasında balık yağı kullanımının doğum sonrası depresyon ve erken doğum olasılığını azalttığı öne sürülmüştür. Hamilelik sırasında, diyette balık yağının eksik alınması, düşük doğum ağırlıklı bebek, erken doğum riskinin artmış olduğu bilimsel makalelerde gösterilmiştir. Ayrıca balık yağı kullanımı arteryal damar sertliği azaltıcını etkisini bilimsel destekle sunmaktadır. Bu sonuçlar, kalbi koruyucu etkilerini izah edebilir.


Bu yazı 515 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
390 Okunma
280 Okunma
241 Okunma
226 Okunma
206 Okunma
193 Okunma
187 Okunma
183 Okunma
172 Okunma
157 Okunma
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI